24.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Çocuklarda Yaz İshali Nasıl Geçer?

Çocuklarda Yaz İshali Nasıl Geçer?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarda ishal hastalığı da arttı. Özellikle çocuklarda görülen yaz ishali, ebeveynleri telaşlandırdı. Peki çoocuklarda yaz ishali nasıl geçer? Ebeveynler bunun için ne yapabilir?

İshal Nasıl Geçer?

İshal durumunun farklı boyutları vardır. Eğer genel durumun iyi olduğu, bulantı ve kusma gibi vakaların olmadığı ishal hastalığı durumunda, bir litre suyu kaynatın ve soğutun. Ardından bir çorba kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı sofra tuzu, bir çay kaşığı karbonat konularak karıştırıyorsunuz. Bu karışımı belirli aralıklarla içiyorsunuz. Bu konuda size en iyi tavsiyeyi mevcut durumu inceleyerek doktorunuz verecektir. Bu durumlarda hemen aile hekiminize gidebilir ve tavsiyeler alabilirsiniz.

İshal bazen daha ağır durumlarda da olabiliyor. İshal ile birlikte ateş vakası da varsa, ishal durumu da 24 saati geçtiyse, mutlaka acilen hastaneye gitmelisiniz. İshal hastalığı sürecinde çocuğunuzun beslenmesine de dikkat etmelisiniz. İshal vakası sürecinde yağlı ve lifli yiyecekleri çocuğunuza yedirmemelisiniz.

İshal vakası yaşanılırken, patates ve muz yemek potasyum kaybının önlenmesi açısından önemlidir. Bu durum yaşanılırken, çorba, haşlama, makarna ve pirinç tüketilmelidir.

İshal durumu yaşanılırken vücut çok sıvı kaybı yaşayacağı için, sıvı kaybının önüne geçmelisiniz.

İshal Nedir?

İshal, dışkının normalden daha cıvık olma durumudur. Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucu ortaya çıkan ishal, sürekli tuvalete gitme isteğini artırır. Günde üç defadan fazla sulu dışkılama oluyorsa, çocuğunuz ishaldir demektir. İshal durumlarında kesinlikle doktora başvurmalısınız.

Bazı ishal vakalarında çok yüksek miktarlarda sıvı kaybedilir. Bu durumun hemen önüne geçilmelidir. İshal vakasına neden olan durumlara antibiyotikler etki etmez. Burada en önemli önlem, düzgün beslenmedir.

Çocuklarda Yaz İshali:

Yaz döneminde bu durum sıklıkla yaşanılır. özellikle 5 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Yazın olunan ishal durumunda, çocukta şuurda değişmeler, dökülmeler, bulantı, kusma gibi durumlar da varsa, acilen hastaneye gidilmesi gerekir. Bu durum 24 saati geçerse, hastaneler daha detaylı bir araştırma yapıyor. 24 saati geçen ishal vakaları, bir de bulantı ve ateş ile birlikte oluyorsa, hastanede bu durum daha detaylı araştırılıyor. Herhangi mikrobik bir etkenin olup olmadığına bakılıyor.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtileri genellikle, sıvı dışkılama, acil dışkılama istekleri, büyük tuvaleti tutamama, daha fazla dışkılama, susuzluk hissi, bulantı ve kusma, yüksek ateş, halsizlik durumları, karında gaz hissi.

Yaz aylarında çıkan bir takım enfeksiyonlar, özellikle çocuklarda yaz ishali vakasına dönüşüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ