Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruruz?

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruruz?

Artan çocuk istismarları üzerine aileler endişeli. Çocuklarımıza cinsel istismardan korunmayı öğretmemiz gerekir. Gelişimini tamamlamış olan kişilerin aksine, çocuklar daha savunmasızdır. Çocuklarımıza bizlerin özel bölgelerine kimsenin dokunamayacağını ve hayır demeyi öğretmemiz gerekmektedir.

Çocuğunuza ‘Hayır’ Demeyi Öğretin

Çocuklarımızın cinsel istismardan korumalarını sağlamak için, onlara hayır demeyi öğretmeliyiz. Hayır demek istenmeyen davranışlardan ve tehlikelerden çocuğumuzu korur. Bu konuda titiz bir şekilde çocuğumuzu eğitmeliyiz. Anne ve babaların kimi zaman çocuklarına karşı hatalı davranışları vardır. Örneğin çocuğumuzu sevmek istedik ya da yemek yemesini istedik bize hayır demesine rağmen onu çok fazla zorlayarak bu davranışları yaptırmaya çalışmak olumsuz bir durumdur.

Çocuğunuzun hayır demesine öncelikle anne ve babalar saygı duymalıdır. Çocuğunuz hayır demenin sınır koymak olduğunu bilerek büyümeli.

Hayır Deyince Küsmeyin:

Olumsuz davranışlardan birisi de, çocuklar ailelerine hayır dedikleri zaman, ailelerin çocuklarına küsme davranışıdır. Bu davranış karşısında çocuk, hayır demekten kaçınmaya başlar. Çocuklarınıza bu şekilde davranmamalısınız.

Çocuklarınıza hayır demenin yanında, sınırları da öğretmelisiniz. Aşağıda paylaşılan videoda, çocuklara özel bölgeleri ve o bölgelere kimsenin dokunamayacağı anlatılmakta.

Çocukların Özel Bölgeleri:

Çocuklarınıza özel bölgelerini ve o bölgelere kimsenin dokunamayacağını anlatmalısınız. Çocuklara anne ve babaları, bazı özel durumlarda doktorlar dışında, onların özel bölgelerine kimsenin dokunamayacağını, bu tarz bir durum yaşadıkları zaman bağırmaları gerektiğini ve durumu ailelerine anlatmaları gerektiğini anlatmalıyız.

Çocuklarımıza yaşları büyüdükçe bu konular daha net anlatılmalıdır. Çocuklar cinsel istismara uğradıkları zaman, anne ve babalarına genellikle durumu anlatamayabiliyorlar. Bunun sebebi ise çocuğun tehdit edilmesi ya da anne babanın çocuklarına karşı olan yanlış tutumları oluyor. Çocuğunuzu özgüveni yüksek bir şekilde büyütmeye özen gösterin. Çocuğunuzla sürekli konuşun ve gördüğünüz olumsuz tüm durumların üzerine gidin.

Cinsel istismara uğrayan bir çocukta, bunun belirtileri bir şekilde görülür. Aileler çocuklarının davranışlarını sürekli olarak takip etmeli ve farklı bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında, olayı ciddiye almalılar.

Çocuklarınızı toplu taşıma araçlarında kimsenin kucağına vermemeye özen gösterin. Kucağınızda çocuğunuz varsa insanlar size yer vermek zorunda. Bu durum bir zorunluluk.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ