05.03.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Çocuklarımızın Ruh Sağlığını Ayakta Tutmalıyız

Çocuklarımızın Ruh Sağlığını Ayakta Tutmalıyız

Çocuklarımızın ruh sağlığını ayakta tutmak, çocuğumuz için yapabileceğimiz en doğru işlerden birisidir. Çocuklarımızın ruhsal davranışları ve gelişimlerini değerlendirmeli, bir sorun gördüğümüz takdirde durumu bir uzman ile paylaşıp sonuca gitmeliyiz. Aileler, çocuklarının iç dünyalarını keşfetme yolculuğuna çıkmalı ve mutlu bir birey yetiştirmeyi sağlamalıdırlar.

Okul yaşlarında olan bir çocukta, eğitimde yaşanılan problemli durumlar, başarısızlık durumunun değerlendirmesi, çocuğun derse olan ilgisinin azlığı gibi konulara önem verilmelidir. Bu konularda sıkıntı yaşayan çocuk tespit edilmeli ve acilen bu sorunun çözümü için hareket etmeliyiz.

Ruh Sağlığına Dikkat:

İnsan, yaşamı boyunca birçok sorunla karşılaşabilir. Bu sorunlar kimi zaman önemsiz kimi zaman da önemli sorunlar olabilir. Ya da sorunun derecesi kişiden kişiye de etki olarak değişebilir. Çocuklarda günlük hayatta sayısız engelle karşılaşırlar. Zorluklar her ne kadar yendikçe sizi güçlendirse de, çocuklar için bazı sorunlar içinden çıkılmaz olabilir. Bu konuda ailenin ve öğretmenlerin çok iyi gözlem yaparak sorunu teşhis etmeleri, çocuğun ruh sağlığı bozulmadan duruma müdahale etmeleri gerekmektedir.

Ruh Sağlığı Bozulması:

Eğer çocuğun ruh sağlığı bozulursa, basit sorunları da içerisinde çok büyütebilir. Çocuğun bu durumdan sonra olaylara verdiği tepkiler, fazla abartılı ya da yetersiz olabilir. Ruh sağlığı bozulan çocuk, sorunları aşmak yerine kendisine de odaklanabilir. Bu durum gerçekleşirse, sorunlar artık içinden çıkılamaz bir kısır döngü haline gelir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ