25.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Çölyak Hastalığı Öğrencilere Anlatılmalıdır

Çölyak Hastalığı Öğrencilere Anlatılmalıdır

Okullarda yaşanılan sorunlardan birisi de, öğrencilerin çölyak hastalığını bilmemeleri, çölyak hastası olan arkadaşlarına uygun şekilde davranamamalarıdır. Peki okullara bu konuda ne gibi görevler düşmektedir?

Okul çağında olan çocukların psikolojileri göz önüne alınarak, Çölyak Hastalığı konusunda bilinçlendirme herkese yapılmalıdır.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın bireylerde buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan “gluten” proteinine karşı duyarlılık sonucu gelişen ince bağırsak hastalığıdır. Hastalık konusunda insanların daha da bilinçlenmesi sonucu, tanı koyulan hasta sayısı artmış, hastalar kendilerini daha rahat savunabilecek düzeye bilinçlenerek gelmişlerdir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi Var mı?

Çölyak hastalığının şu anda kanıtlanmış tek tedavisi yaşam boyu tam glutensiz diyet uygulamasıdır. Glutensiz diyette buğday, arpa ve çavdar içeren besinler tüketilmemelidir.

Glutensiz diyet ile yakınmaların kısa sürede kaybolacağı, bağırsakların normale döneceği, hastalığın tanısı alınmazsa veya diyete uyum iyi olmazsa, çocuklarda başta büyüme ve gelişme geriliği olmak üzere; anemi, vitamin yetersizlikleri, diş çürükleri, troit hastalıkları, kemik erimesi, diyabet ve kanser gibi birçok kronik hastalığa yakalanma riski artabileceği, çölyak hastalığı tanısı alan bireylerin glutensiz beslenmeye uymaları halinde, sağlıklı büyüme ve gelişmenin sağlanmasında, yetişkin çağında oluşabilecek problemlerin önlenmesinde ve okul başarısının artmasında etkiliği olduğu bildirilmektedir.

Bu Ürünler Bulunabilir mi?

Çölyak Hastalığı konusunda bilinçlenmenin giderek artması sonucunda, bazı işletmeler, Çölyak Hastalarına uygun yiyecekler üretmeye başlamışlardır.

Çölyak Hastası Olan Kişilere Nasıl Davranılmalıdır?

Çölyak Hastalığı çocuklar için daha zor oluyor. İstediği her şeyi rahatça yiyemeyen çocuk, bu konuda büyük üzüntü duyabilir. Çölyak Hastası olan öğrenciye davranış konusunda, öğrenciler, öğretmenler ve veliler bilinçli olmalıdırlar.

Okullar ise Çölyak konusunda daha da bilinçli olmayı artırıcı etkinlikler yapmalıdırlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da kısa süre önce bu konu ile ilgili çalışmaları olmuştu. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü için, MEB bir çalışma yayınlamıştı.

Öğretmenler Bilinçli Olmalı:

Öğretmenlerin; uzun süren ve düzelmeyen ishal, tekrarlayıcı ve sürekli karın ağrısı, karında şişlik, iştahsızlık, boy kısalığı, ergenlikte gecikme, kusma, kabızlık, kemik erimesi ve kansızlık gibi bulguları fark etmesi halinde öğrencinin çölyak hastası olabileceği konusunda aileyi uyarmalıdırlar. Çölyaklı öğrencinin izni alınarak hastalığı ile ilgili diğer öğrencilerin ilgilendirilmesi ve öğrenciye besin ikramında ısrarcı olmamalarının sağlanması gerekmektedir.

Çölyak Hastalığı ile mücadelede, herkes çok bilinçli olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ