15.05.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Karne Notları ve Zeka Arasında İlişki Var mıdır?

Karne Notları ve Zeka Arasında İlişki Var mıdır?

Ara tatilin başlangıcı ile birlikte, veliler çocuklarının karne notlarının neyin ölçüsü olduğu merak ediyorlar. Karne notlarının çocuğun zekasının bire bir göstergesi olup olmadığı da merak ediliyor. Karne notları ve çocuğun zekası arasında ilişki var mı sorusu akılları kurcalıyor.

Karne Notlarına Büyük Tepkiler Vermeyin:

Aileler karnelerde olan başarısız notlara, büyük tepkiler vermemelidirler. Bu çocuklarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuğun özgüveni, karne notu ile yargılanmasından dolayı zedelenir. Karne, direkt olarak çocuğun hayatta başarısını ve zekasını belirleyecek bir unsur değildir. Veliler daha çok, karnede düşük olan notların nasıl yükselebileceği konusunda, uygun bir dil ile çocukları ile konuşmalıdırlar.

İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde inişler çıkışlar yaşayabilirler. Bu çocuklarınız için de geçerlidir. Tek bir karne ile çocuğun değerlendirilmesi, uygun bir davranış değildir. Çocuklarınızın özgüvenini zedelemeniz, onlara hayatları boyunca unutamayacakları sorunlar yaşatabilir.

Karne Notlarında Tüm Sorumluluk Çocuğun mu?

Veliler, karne notları düşük olan çocuklarına tepki gösterirken, çok önemli bir detayı kaçırabiliyorlar. Karnede bulunan notların düşük olmasının tüm sorumluluğu çocuğa mı ait? Karne notlarının düşük olmasının tek nedeni çocuk olamaz. Bunda ailenin, öğretmenin ve çocuğun etkisi olabilir.

Karneyi alınca değil, dönem içerisinde çocuğun durumu veliler tarafından sık sık kontrol edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ