22.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Karne Notu Düşük Öğrencilere Nasıl Davranılmalı?

Karne Notu Düşük Öğrencilere Nasıl Davranılmalı?

Okullarda karne heyecanı yaşandı ve öğrenciler karnelerini aldılar. Kimi öğrenciler ve veliler karne notları ile sevinirken, kimileri de üzüldü. Peki karne notu düşük olan öğrencilere nasıl davranılmalıdır? Veliler bu konuda neler yapmalıdır?

Karne Notu Heyecanı:

2017-2018 eğitim döneminin sonuna gelindi. Öğrenciler ve veliler büyük bir heyecan yaşadılar. Her aile çocuğundan en iyi notları getirmesini bekler. Karne notu düşük olan öğrencilerin velileri, çocuklarının zekaları ile ilgili bir kaygı yaşayabilir. Fakat karne notu zekanın direkt olarak göstergesi değildir. Öncelikle her çocuğun farklı olduğunun ve zeka yönünün farklı olduğunun bilinmesi gerekir.

Çocuğunuzu Mahçup Etmeyin!

Öncelikle karne notu düşük gelen öğrencilerin velileri, çocuklarına mahçup edecek kıyaslamada ve davranışlarda bulunmamalıdırlar. Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamak, çocuğunuzun özgüvenini zedeleyebilir.

Ailesinin karne notuna nasıl tepki vereceğini bilmeyen ve bu durumdan korkan çocuk, öncelikle eve gitmek istemez. Bu durumu yaşayan çocuk agresif hareketler ya da tamamen içe kapanmış hareketler gösterebilir. Bu kritik dönemde çocuğunuza nasıl davranacağınızı çok iyi bilmelisiniz.

Düşük karne notu getiren çocuk, yeteneksiz olarak görülmemelidir.

Çocuğunuzun Yeteneklerini Ortaya Çıkarın:

Velilere düşen görev, çocuklarının ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarıp, onları yönlendirmektir. Karne notu ile direkt olarak çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini ölçemezsiniz. Düşük karne notu getiren çocuklarınıza, ‘yeteneksiz, beceriksiz, tembel’ gibi ithamlarda bulunmamalısınız.

Çocukların yeteneklerini keşfetmek, günümüzde son derece önemlidir. Erken yaşlarda keşfedilen bu yetenekler, çocuklarınızı ileride çok önemli yerlere getirebilir. Bu konuda en önemli göre ailelere düşmektedir.

Çocuğunuza bu konuda profesyonel ölçüm testleri uygulatabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ