07.08.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Kızılay Kampüs Temel Lisesi

ADRES
Kızılay Mah. İzmir 1.Cad. No:26 Çankaya/ANKARA
TELEFON
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Temel Lise Nedir?

01.03.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6528 sayılı kanun ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve 07.09.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğine uygun olarak özel öğretim kurumları olan dershaneler, ortaöğretim düzeyinde eğitim-öğretim faaliyeti yapan “TEMEL LİSE” adı altında özel okullara dönüşecektir.

Temel Liseler Anadolu Lisesi diploması veren eğitim kurumlarıdır. Askeri okul sınavlarına giriş ve yurtdışı eğitim programlarına katılım açısından diğer anadolu liselerinden hiç bir farkı yoktur. ( 5/7/2014 tarihli 29051 sayılı MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.)

Akademik başarıya yönelik eğitim verilen devlet destekli liselerdir.
Formalitelerden uzak “ Okul + Üniversite Hazırlık “ eğitimi bir arada verilir.
OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı)

Üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken ortaöğretimden mezun olan her öğrenci görmüş olduğu derslerden aldığı notlara göre belli bir formülle hesaplanan OBP alır. Temel liseye geçiş yapan öğrencinin OBP’sinde herhangi bir düşme söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla öğrenci temel liseye geçiş yaptığı yıldan itibaren öğrencinin temel lisede almış olduğu notlar da OBP’ye katkı sağlayacaktır.

Nakil İşlemleri

Tüm okul türlerinden temel liselere nakil işlemi yapılabilmektedir. (5/7/2014 tarihli 29051 sayılı MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.)

Devlet Desteği (Teşvik)

Devlet Desteği, 1-4.sınıfalar, 5-8.sınıflar, 9-12. sınıflar gibi tüm eğitim süresince devam edecek.
Ancak sınıf tekrarlayan öğrenciler destek hakkını kaybedecek. Destek ana okulundan itibaren 12´nci sınıflar dahil tüm sınıf seviyelerinde verilebilecek.
Öğrencinin durumu velinin dolduracağı tespit formu ile belirlenecek. Öğrencinin bir önceki yıldaki başarı durumu puanlanacak. Ailenin aylık gelir durumu da puanlandırmaya tabi olacak.
Temel Liselerde öğrenci başına yıllık 3000 ile 3500 TL devlet desteği öngörülmektedir.
Teşvik alacak öğrenci sayısı her yıl MEB ve Maliye Bakanlığının görüşmeleri sonucunda açıklanacaktır.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

39.922276, 32.852503

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ