25.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

LGS Soruları Hakkında Açıklama

LGS Soruları Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, LGS yani Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sınavda müfredat dışı gelmediğini belirten Bakan Yılmaz, sınav sorularının PISA sınav soruları ile eş değer olduğunu belirtti.

Bakan Yılmaz’dan Açıklama:

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili yaptığı açıklamada, sorular ile ilgili bilgilendirdi. Soruların aşamalı bir şekilde zorluk derecesi olduğunu belirten Yılmaz, 1 miyon öğrencinin 120 Bine indirebilmesi için, bunun şart olduğunu söyledi.

İstenmeyen Okula Yerleşmek Yok:

Bakan Yılmaz, öğrencinin istemediği okula yerleştirilmeyeceğini belirtti. Öğrenciler, istemedikleri bir okula zorla yerleştirilmeyecekler.

15 Okul Seçme Hakkı:

Bakan Yılmaz, öğrencilerin liselere yerleştirilmesinin nasıl olacağı sorusuna: “Liseye girişte 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz.” dedi.

Liseler Geçiş Sınavı sonrası, bazı öğrenciler süreyi yetiştiremediklerini söylemişti. Bakan Yılmaz’ın açıklaması gösteriyor ki, çok fazla öğrenci arasından, az bir sayıda öğrenciyi seçebilmek için, sınavın böyle olması gerekiyordu.

Ankara Özel Okul internet haber sitesi olarak, eğitime dair önemli gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ