22.05.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

LGS Sorularının Açıklanması Bekleniliyor

LGS Sorularının Açıklanması Bekleniliyor

Liselere Geçiş Sınavı yani LGS artık sona erdi. Öğrenciler ve veliler sınav sorularının açıklanmasını bekliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez uygulanan bu sınav sisteminde, öğrenciler nitelikli liselere yerleşebilmek için ter döktüler.

LGS İlk Kez…

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk kez uygulandı. Sekizinci sınıf öğrenimlerine devam eden öğrenciler, isteğe bağlı olarak bu sınava katıldılar. 02 Haziran günü saat 09:30 da başlayan sınav, sona erdi.

Türkiye’de 976 merkezde ve 3 bin 612 binada yapılan sınavda, büyük heyecan yaşandı. Sınav iki bölüm halinde yapıldı. Sınavda tolam 90 soru vardı. Sorular çoktan seçmeli olarak yöneltildi.

LGS Sınav Soruları:

Öğrenciler, büyük bir merak içerisinde, sınav sorularının açıklanmasını bekliyorlar.

Sınavda İki Bölüm:

Sınav ilk ve ikinci bölüm olmak üzere ikiye ayrıldı. İlk bölüm 09:30’da başladı, ilk bölümde 50 soruluk sözel bölümden sorular geldi ve bu bölüm 75 dakika sürdü. Sınavın ikinci bölümü yani sayısal bölüm ise 11:30’da başladı. Bu bölümde 40 soru soruldu ve öğrencilere 60 dakika süre verildi.

Sözel bölümde sekizinci sınıfların Türkçe dersinden 20 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden ise 10’ar soru soruldu. Sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 20’şer soru soruldu.

Öğrencilere birinci bölüm ve ikinci bölüm arasında toplamda 45 dakika ihtiyaç karşılama izni verildi. Öğrenciler bu ihtiyaç karşılama molası sürecinde ise bulundukları okullardan ayrılamadılar.

Sınav sonuçları 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak. Sınavla ya da sınavsız olarak öğrenci alan okulların tercih işlemleri, yerleştirme işlemleri gibi detaylar, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda bulunacak.

LGS ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ