04.03.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Liselere Geçiş Sınavında 90 Soru 135 Dakika Olacak

Liselere Geçiş Sınavında 90 Soru 135 Dakika Olacak

Bir süredir tartışılan Liselere Geçiş Sisteminde karar verildi. TEOG sistemine kesinlikle dönülmeyeceği, 90 soru sorulacağı ve bu soruların çözümü için 135 dakika süre verileceği açıklandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, çalışmaların devam ettiğini ve kaygı duyulacak bir durumun olmadığını belirtti.

Sınavda yalnızca sekizinci sınıf müfredatından sorular gelecek. Bir önceki açıklamada yeni sistemde 60 soru sorulacağı belirtilmişti. Yeni açıklamada ise soru sayısının 90 olduğu açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Açıklaması:

Eğitim bölgelerini oluşturuyoruz. Şu an çalışma sürüyor. Aralık’ta oluşacak. Oluştuktan sonra vatandaşlarımız görecek ki, kaygı duyacak hiçbir şey yok. Bütün müfredatımız öğrencilerimizin genel yeteneğinin ölçüleceğini ifade ettik. Geçmiş yıllara dönerseniz bu dershaneciliği, ilave kaynakları aramaya iter diye bir görüş geldi. Biz bunu haklı gördük. Dolayısıyla bu sistemde sadece 8’inci sınıflardan soru soracağız. Okullarımızın kitabı, müfredatı, kazanımları doğru çıkacak. Biz bir önceki açıklamamızda 60 soru soracağımızı açıklamıştık.

90 SORU 135 DAKİKA

Biz bunu yaparken öğrencilerimiz ortaokula, liseye geçeceklerdi. Bir de liseyi bitirip üniversiteye geçenler vardı. Aynı soruyu sorarsanız bu doğru olmazdı. Üniversite için soru sayısı artınca, biz de artırdık. 20 fen, 20 matematik, 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 da yabancı dilden soracağız. TEOG da çıkan sorular da bu dağılıma eşitti. 135 dakika verilecek. Tek oturumda olacak. 90 soru 135 dakikada yanıtlanacak.

Konu ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ