25.02.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Montessori Eğitim Sistemi Nedir?

Montessori Eğitim Sistemi Nedir?

Özel okul arayışında olan veliler, bazı okullarda belirtilen ‘Montessori Eğitim Sistemi’ kavramı ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu eğitim sisteminin nereden geldiğini ve özelliklerini sizler ile paylaşıyoruz.

Maria Montessori, İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörüydü. 1870 doğumlu olan doktor, 1952 yılında ise hayata gözlerini yumdu. Maria Montessori, çocuğun bireyselliğine özen gösteren bir sistem geliştirmiştir. Gelişen sistem, direkt olarak çocuğun bireyselliği, ilgi alanları, öğrenme hızı ve karakterine göre bir sistemdi.

Zihinsel eksikliğin genellikle pedagojik bir sorun olduğunu düşünen Maria Montessori, Itard ve Séguin’in çalışmalarını temel alarak, kendi yöntemini geliştirir. Bu yöntem günümüze kadar uzanmıştır.

Bu yöntem ile eğitilen bir grup engelli çocuk, sınavda diğer çocuklara yakın bir başarı göstermiştir. Dr. Montessori bu durumun daha da üzerine gitmeye karar verir ve normal zekadaki çocukları da inceleme altına alır.

Dr. Montessori çocukların; ödüllerden, cezalardan, yetişkin tarafından programlanmış eğitimden, oyuncaklardan, şekerlemelerden, öğretmen masasından, toplu derslerden hoşlanmadıklarını, özgür seçimden, hatalarını kendilerinin denetiminden, hareket etmekten, sessizlikten, sosyal ilişkilerini kendileri tarafından kurulmasından, çevrenin düzenli ve temiz olmasından, özgür faaliyete dayalı bir disiplinden, kitapsız okuma ve yazmadan, alıştırmaların tekrarından, hoşlandıklarını gözlemledi.

“Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.” sözü ile yola devam eden Dr. Montessori, çocukların özel ve tek olduğunu söylemiştir. Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar.

Montessori sistemi sayesinde çocuk, kendisi için daha önceden hazırlanmış bir ortamda, kendi kendini geliştirebileceği şekilde sistem ile yoluna devam eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ