02.12.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Öğrenciler Pasaportlarını Ücretsiz Alıyorlar

Öğrenciler Pasaportlarını Ücretsiz Alıyorlar

10 Şubat 2016 tarihinden beri, 25 yaşının altında olan öğrenciler, pasaport harç ücreti ödemiyorlar. Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, konu ile ilgili bilgi verildi.

Umumi pasaport olan bordo pasaport almak isteyen, 10 Şubat 2016’dan beri eğitimi devam eden 25 yaşının altındaki öğrenciler, bir neden göstermek zorunda olmadan, 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre, harç bedeli ödemeden pasaport alabiliyor.

Açıköğretim öğrencileri de bu durumdan yararlanabiliyor.

İşte O Açıklama:

“Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerimizde pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir. Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir. Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ