06.03.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Okula Yeni Başlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Okula Yeni Başlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Her yıl binlerce öğrenci okula başlıyor. Okula yeni başlayan çocukların, psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için, öğrenci anne babalarının çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor.

Çocuğun Aklında Korku ve Endişe Olabilir:

Okula yeni başlayan çocuklarının aklında, korku ve endişe olabilir. Çocuğun duygusal olarak bu durumdan sıyrılması için, aile kararlı olmalıdır. Okuldaki ilk gün özellikle bu anlamda çok önemlidir. Çocuğun okulda hissedeceği en ufak olumsuz bir uyarıcı, çocuğun okula karşı olan tutumunu olumsuz olarak etkileyebilir. Bu noktada aileye ve öğretmenlere çok iş düşüyor. Aile, kararlı bir şekilde çocuklarına okulun güzelliklerini anlatmalı ve çocuklarının okula gittiği için ne kadar mutlu olduğunu ona hissettirmelidir.

Çocuğunuzun aklında, okula karşı olumsuz bir tutum geliştirmiş olması çok normaldir. Bu tutum karşısında sert ve kırıcı olmamalısınız. Hayatında belki de ilk kez ailesinden ayrılacağını hisseden çocuk, tabi ki duygusal olarak böyle tepkiler verebilir. Aile kararlı ve yumuşak olmalıdır.

Bu dönemde çocuklar, evdeki ya da sizin yanınızda sokaktaki davranışlarını sergilemeyip, daha içine kapanmış daha uysal bir tutum sergileyebilirler. Okulun ilk günlerinde bu durum normaldir. Fakat bir kaç gün aradan geçtikten sonra bu durum devam ederse, konuyu okul rehberliği, sınıf öğretmeni ile birlikte halletmelisiniz. Bu dönemde çocuğunuzu çok iyi gözlemlemelisiniz.

Çocuğunuza Cesaret Verin:

Kendi çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Çocuğunuzun nasıl cesaretleneceğini de en iyi siz bilirsiniz. Okul konusunda çocuğunuzu cesaretlendirmelisiniz. Çocuğunuz ile anlaşılır cümleler kurmalı, okulun ne kadar faydalı bir yer olduğunu ona anlatmalısınız.

Çocuğunuz, sizden ve sınıf öğretmeninden aldığı güven ile, bu durumu en kısa zamanda aşacaktır.

Çocuğunuz okula gitmek istemese dahi ona kızmamalısınız. Çocuğunuzun okula neden gitmek istemediğinin sebeplerini bulmalısınız.

Çocuğa Davranış Neden Önemli?

Bu süreçte çocuklara olan davranışlar çok önemlidir. Gerek aile, gerekse öğretmenlerin davranışları, birçok noktada belirleyici olacaktır. Örneğin çocuğunuz matematik zekası olarak çok üstün bir öğrenci olabilir fakat matematik dersine karşı olumsuz olarak geliştireceği bir tutum sonrası, çocuğunuz hayatı boyunca matematik derslerinde başarısız olabilir. Belki de ömür boyu aslında ne kadar iyi bir matematik zekası olduğunun farkına varamayacak. Bu noktada öğretmenlere büyük iş düşüyor. Sürekli olarak çocuğun kendini keşfedebilmesi sağlanmalı ve çocuğun derslere karşı geliştirdiği olumsuz tutumlar saptanıp bunun önüne geçilmeye çalışılmalıdır.

Sorunun Çözümü Vardır…

Şunu unutmayın: Sizin çocuğunuzun yaşadığı bu sıkıntıları, daha önce başka çocuklarda mutlaka yaşamıştır ve uzmanlarda doğal olarak bu sorunların farkındadır. Her sorunun da bir çözümü olduğu için, çocuğunuzun sorunlarını ertelemeyin. Gerekiyorsa bir uzmandan yardım alın ve sorunları çözüme kavuşturun.

Çocuklarınıza bırakacağınız en önemli servet, onların iyi bir eğitim almasını sağlamaktır. Okulun ilk günleri, çocuğunuzu daha fazla gözlemleyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ