22.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı

MEB, 2018 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunı yayınladı. Liselere geçiş süreci ile ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Tercih işlemleri ile ilgili bilgileri de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Tercih işlemlerinizi, öğrenciler ve veliler, e okul üzerinden https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir. Tercih işlemleri, mezun olduğunuz okuldan ya da resmi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilir.

Merkezi ve Yerel Yerleştirmeler:

Merkezi yerleştirmeler, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezi Sınav Puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

Yerel yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kurumlarına açıklanan kontenjanlara göre yapılacaktır. Yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu Genel Müdürlük ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir.

Yerleştirme Sonuçları:

Geçtiğimiz öğretim yılında ortaokulu ya da imam hatip ortaokulunun sekizinci sınıfını tamamlamış ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun olmuş öğrenciler, belirlenen şartlara göre liselere yerleşeceklerdir. Yerleştirme sonuçları ise 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir.

Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili tüm detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kılavuza Ulaşmak İçin Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ