25.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Özel Etüt Merkezleri Hakkında Uyarı

Özel Etüt Merkezleri Hakkında Uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci velilerine Özel Etüt Merkezleri ile ilgili uyarıda bulunuldu. 1 Temmuz tarihinden itibaren yasa dışı kapsamına girecek olan özel etüt merkezleri, tamamen kapatılacak. MEB tarafından öğrenci velilerine, özel etüt merkezleri ile sözleşme imzalamamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.

1 Temmuz’dan Sonra Ne Olacak?

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre, 1 Temmuz’dan sonra ilkokul ya da ortaokul düzeyinde öğrencilerin derslerine çalışmalarına yardımcı şekilde özel öğretim kurumu olarak faaliyet gösteren özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin devamının tespiti halinde, bu kurumlar “yasa dışı” faaliyet nedeniyle öncelikle brüt asgari ücretin 20 katı idari para cezasıyla cezalandırılacak. Eğitim faaliyetinin devam etmesi halinde ise bu kurumlara sürekli kapatma cezası uygulanacak. Bu kurumların sahiplerinin 5 yıl süreyle özel öğretim kurumu açmasına izin verilmeyecek.

Özel Etüt Merkezleri piyasada farklı isimlerde bulunabiliyor. TEOG Hazırlık Kursu, Ödev Evi, Test Merkezi, Danışmanlık Merkezi, Eğitim Koçluğu gibi isimlerle adlandırılan kurumlara da itibar edilmemesi gerektiği konusunda MEB’den önemli bir uyarı geldi.

Bu tarz kurumların kanuna aykırı bir hareket yapmış olacağını belirten MEB, bu kurumların kapatılacağını belirtti.

Öğrenci velilerinin mağdur olmamaları için bu kurumlara para ödememeleri ve kayıt yaptırmamaları gerekiyor.

KHK ile ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü bir kurum türü olarak “sosyal etkinlik merkezleri” tanımlandı.

Gelişmeleri sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ