Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Özel Okul Öğretmenlerine Yargıtay Kararı

Özel Okul Öğretmenlerine Yargıtay Kararı

Yargıtay, özel okul öğretmenleri ile ilgili, kurum tarafından yapılan sözleşme ile ilgili kararını verdi. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerle, kurum arasında yapılan sözleşmenin, belirli süreli iş sözleşmesi olduğu kararı verildi.

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, aldığı karar ile, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, birden fazla süreli sözleşme yapılması halinde, bu sözleşmelerin süresiz sözleşmeye dönüp dönmeyeceği konusunda, görüş ayrılıklarına son verdi. İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulunca yapılan görüşmelerden sonuç çıktı.

Kurul Kararı:

İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulunca alınan karara göre, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 9. maddesinde belirtilen sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi olduğuna karar verildi.

Belirli Süreli İş Sözleşmesi:

Belirli süreli sözleşme yapılabilen durumlara örnek olarak firmaların kampanya dönemleri, mevsimlik işler, sergi-fuar-sportif faaliyetler, işten kısa süreli ayrılan personelin telafisi, sahne işleri, proje-ihale dâhilinde başlanan işler, öngörülmedik şekilde artan siparişler, fabrikaya bir makinenin montajı ve bu gibi durumlar gösterilebilir. Ayrıca özel kanunlarda düzenlenmiş istisna durumlar da vardır. Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre özel eğitim kurumlarında çalışacak yönetici, öğretmen, usta öğretici gibi unvanlarla işe alınacak personellerin en az 1 yıllık sözleşme ile işe alınmaları gerekmektedir. Bu sözleşmeler her yıl en az bir yıl olarak yenilense bile zincirleme sayılamayacaktır.

Kıdem Tazminatı Konusu:

1 yıl şartını dolduran ve kıdem alma şartlarını sağlayan bir işçiye sözleşmesinin belirli ya da belirsiz olmasına bakılmaksızın kıdem tazminatı ödenmelidir. İş Kanununda kıdem tazminatına belirli süreli sözleşmeyle çalışan personellerin hak kazanamayacağına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Genel olarak Yargıtay kararlarında işverenin sözleşmeyi yenilemeyeceğinin beyanının sözleşmenin işveren tarafından feshi olarak kabul edildiği görülmekte ve işçi kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Ayrıca ayrım gözetmeme ilkesine dayanarak emsal işçiyle aynı şartların kıdem tazminatında da geçerli olması gerekmektedir.

Kararda, kanun hükmü ile sözleşmenin belirli süreli yapılması gereken hallerde belirli süreli sözleşmenin zincirleme yapılmasının da sözleşmenin belirli süreli olma niteliğini ortadan kaldırmayacağı ifade edildi.

Özel Okullar ile ilgili tüm gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Ankara Özel Okul internet haber sitesi olarak, sizleri eğitime dair tüm konularda bilgilendiriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ