06.03.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Satranç düşünme becerisini geliştiriyor

Satranç düşünme becerisini geliştiriyor

Satranç oyununun birçok yararı olduğu biliniyor. Satranç ile ilgili en olumlu özelliklerden birisi de, düşünme becerisini geliştiriyor olması. Satranç oynamanın faydaları saymakla bitmiyor. Şimdi hep beraber bu durumu inceleyelim.

3-11 Yaş Arası Çocuklarda Önemlidir:

Çocuklar için zeka gelişiminin en yoğun olduğu dönemlerden birisi de 3-11 yaş aralığıdır. Beynin gelişimi bu dönemde çok kritiktir. Beyin gelişimi için bu yaşlarda yapılabilecek beyin geliştirme etkinliklerinden birisi de satranç. Son zamanlarda piyasada olan kodlama ve robotik dersleri ile satranç eğitimi, çocukların bu yaşlarda zihinsel gelişimine büyük fayda sağlıyor.

Zihnin gelişimi için, zihni zorlayacak faydalı aktiviteler yapmalıyız. Bu aktivitelerden birisi de satranç oynamaktır. Satranç oynarken beyin çok düşünür. Birkaç adım sonrası olasılıklar hesaplanır. Bunlar zihinsel gelişim açısından çok değerlidir.

Matematik, satranç ve robotik kodlama eğitimleri arasında önemli bir bağ vardır. Bu eğitimler analitik düşünmeyi geliştirir, zekayı geliştirir, sorunlara daha hızlı çözümler üretebilmemizi sağlar.

Satranç oyununun bir diğer kazanımı da, çocuğun daha dikkatli bir birey olmasını sağlamaktır. Düşünüldüğü zaman bu durum gerçekten de önemli bir kazanımdır. Çok zeki ya da konusuna çok hakim insanlar, dikkat eksikliğinden dolayı başarısız olabiliyor. Satranç, dikkat gerektiren bir oyun olduğu için, zihni bu konuda geliştirir.

Satrancın Faydaları:

Satranç sayesinde öngörü gelişimi hız kazanır ve artar. Fotoğrafik hafıza ismi verilen hafızayı güçlendirir. Satranç, uzamsal bakış açısını geliştirir. Satranç oynayan çocuklar, başarılı olan kişilerin başarılarının bir emek bir zeka ürünü olduğunun farkına varırlar. Satranç oyunu sayesinde çocuk dikkatini, istediği noktaya yöneltir ve odaklanır. Odaklanma durumu da çok önemli bir kazanımdır. Satranç sabır duygusunu da artırır. Satranç oynayan çocuk, galibiyette de mağlubiyette de ne yapması gerektiğini, galip gelmek için daha dikkatli olup daha fazla çalışması gerektiğini bilir. Satranç oynamak öğrencinin planlı hareket etmesine yardımcı olur. Satranç oynayan kişi, daha çabuk, daha doğru ve analitik düşünür.

Sizlerde hem kendinizin hem de çocuklarınızın satranç oynaması konusunda adımlar atmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ