19.05.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

TYT ve AYT Sınavlarında Soru Sayıları Nasıl Olacak?

TYT ve AYT Sınavlarında Soru Sayıları Nasıl Olacak?

Bu yıl üniversite sınavında sistem değişikliği oldu. Öğrencilerin akıllarında ise birçok soru işareti var. ÖSYM’den merak edilen sorular ile ilgili cevaplar gelmeye devam ediyor. Ankara Özel Okul sitesi olarak, sizleri bu konuda bilgilendiriyoruz. Öğrencilerin akıllarına takılan bir soru da: TYT ve AYT Sınavlarında Soru Sayıları Nasıl Olacak? sorusu.

TYT yani Temel Yeterlilik Testi ve AYT yani Alan Yeterlilik Testinde, geçen yıl var olan sisteme göre, soru sayılarında yapılan değişiklikler ÖSYM tarafından açıklandı.

Sınavın İçeriği ve Soru Sayısı:

Önceki sistemde birinci oturum kısmında, Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerden 160 soru geliyordu. Yine önceki sistemde ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) testlerinden toplamda 340 soru vardı. Yabancı Dil Oturumunda ise 80 soru vardı.

Yeni Sistemde Ne Değişti?

Yeni sistemde ise birinci oturum yani TYT‘de Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler teslerinden toplam 120 soru gelecek. Yeni sistemin ikinci oturumunda yani AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) testlerinden toplamda 160 soru gelecek. Yabancı Dil Oturumunda ise yine 80 soru olacak.

ankaraozelokul.com olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ