Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

TYT’de Barajı Aşmak Çok Kolay

TYT’de Barajı Aşmak Çok Kolay

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yaklaşıyor. Adaylar, Temel Yeterlilik Testi yani TYT sınavına girecekler. TYT’de baraj konusu da merak edilen konulardan birisiydi. TYT’de adaylar, yalnızca 15 Türkçe neti yapsalar dahi barajı aşabiliyorlar.

15 Net ile Baraj Aşılıyor:

Temel Yeterlilik Testi TYT’de, 15 Türkçe neti ile 150 puan barajı aşılabilecek. ÖSYM geçtiğimiz günlerde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adayların puanlarının hesaplanması için gereken kriterlerde bir güncelleştirme yaptı. Puanlar hesaplanırken kullanılan asgari puan şartlarında bir kolaylık sağlandı.

Yapılan Açıklamada:

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 31.05.2018 tarihli toplantısında; 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik Testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup Ek’te yer alan 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir.

ifadelerine yer verildi.

Her alan türünde en az yarım net kuralı artık kaldırıldı. Türkçe ya da matematik testlerinden birinden yarım ney yapan bir öğrencinin puanı hesaplanacak. Tabi tercih hakkını kazanmak için, Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) en az 150 puan almak gerekiyor.

Adaylar ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavında başarılı olsalar da, Temel Yeterlilik Testinde en az 150 puan almalılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ