Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Üniversite Sınavı İçin Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 607 makalesi bulunuyor.

Üniversite sınavı için öğrenciler hazırlıklarını sürdürüyor. Öğrenciler, ders çalışmalarını daha planlı ve programlı bir hale getirmek istiyorlar. Zaten doğrusu da planlı ve programlı olarak çalışmaktır. Bu durum öğrenci başarısını artırır. Plansız ders çalışmanın, öğrencilere olumsuz etkileri vardır. Bu konuyu örnekle açıklayalım.

Plansız Ders Çalışmanın Olumsuzluğu:

Örnek verecek olursak, plansız ders çalışan bir öğrenci, ders çalışmadığı dönemlerde bunun farkına tam varmayabilir. Eğer bu öğrenci belirli bir programa göre ders çalışıyor ise, programda ders çalışma saati geldiği zaman, ders çalışması gerektiğini bilir. Programı aksatsa, ders çalışmasa dahi bunun bilincinde olur. Bu durum öğrenciyi rahatsız eder ve öğrencinin aklında sürekli ders çalışması gerektiği kalır.

Ders Programı Hazırlarken Yardım Alınmalı mı?

Ders programı hazırlanırken, öğrencinin bireysel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Okulunuzda bulunan, sizi iyi tanıyan rehberlik öğretmeniniz ile, kendinize uygun bir program hazırlamanız en uygunu olur. Program hazırlanırken, uyku saatlerine çok dikkat edilmelidir. Uyku düzeninin bozulması, sizi olumsuz etkiler. Beslenme ve uyku bu konuda çok önemli faktörlerdir.

Rehberlik öğretmenleri de, öğrenciler ile birlikte program hazırlarken, hazır taslağı direkt olarak öğrenciye vermemeli, öğrencinin bireysel özelliklerini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Tekrar Çok Önemli:

Tekrar yapılan dersler, akılda kalır. Ders çalışırken geçmiş konuları tekrar etmek, o gün görülen dersleri hemen tekrar etmek çok faydalı olacaktır.

Yapamadığınız Sorular Olursa:

Test çözerken yapılamayan soruların es geçilmemesi ve öğretmene sorulup sorunun çözümünün anlaşılması, üniversiteye hazırlık sürecinin en önemli unsurlarındandır.

Sağlığınıza Dikkat Edin:

Ders çalışmak için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığımıza bu süreçte her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeliyiz. Daha öncede söylediğimiz gibi beslenme ve uyku bu noktada çok önemli unsurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ