18.05.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Üniversite Sınavında Sistem Değişiyor

Üniversite Sınavında Sistem Değişiyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren üniversite sınavı ile ilgili yeni bir değişikliğe gidilecek. Üniversite sınavında yapılması planlanan önemli değişiklik, Yök Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı.

Sınavlar Arası Süre Daralacak:

Başkan Saraç yaptığı açıklamada, üniversite sınavının yapılış süreleri arasında uzun zaman olduğunu, bu sürenin daraltılacağını belirtti.Yeni düzenleme ile sınavlar bir hafta sonunda bitirilecek. Planlamanın bu şekilde olduğunu belirten Başkan Saraç, zaman içerisinde bu tarz değişikliklerin olması gerektiğini söyledi. Bu değişimin sebeplerinden birisini de sınav stresinin ve sınav kaygısının azaltılması olduğunu belirten Yekta Saraç, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıllarda Mart ayında YGS ve Haziran ayında LYS yapılıyordu. Bu durum öğrencilerin lise son sınıf öğrenim hayatlarını da olumsuz etkiliyordu. Sınavların daha kısa aralıklar ile yapılacak olması, öğrencileri bu anlamda olumlu etkileyecek.

Puan Türlerinde Değişiklik:

Yeni düzenleme ile mevcutta 18 olan puan türünün sayısı azaltılacak. Matematik ve Türkçe derslerinin her puan türüne katkısı olacak.

Yeni sistemin sinyallerinin verilmesinin ardından öğrenciler sosyal medyada konu ile ilgili düşüncelerini dile getirmeye devam ediyorlar.

Ankara Özel Okul sitesi olarak, eğitimin nabzını tutmaya ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ