19.05.2022
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

Üniversite Tercihleri Sizi Pişman Etmesin

Üniversite Tercihleri Sizi Pişman Etmesin

Hayatımızın en önemli dönüm noktalarından birisi olan üniversite tercihleri ile karşı karşıyayız. Peki sonrasında pişman olmayacak doğru kararı nasıl verebiliriz?

Duygularınız ile Hareket Etmeyin:

Üniversite tercihlerinde duyguları ile hareket edip, sonrasında pişman olan çok sayıda kişi var. Bu durumu sizlere bir örnek ile açıklayalım.

Örneğin: “Ayşe ailesinin bazı hareketlerinden rahatsız olan bir bireydir. Üniversite sınavı sonrası Ayşe, ‘ailemden uzakta olsun da neresi olursa olsun’ düşüncesine öncelik vererek tercih yapmıştır. Bu durumda Ayşe’nin mutsuz olma ihtimali yüksektir. Tercih yaparken öncelik, duygular değil, kendimiz için ileride en iyisi olacak şekilde mantıklı adımlar atmak olacaktır.”

Örneğin: “Ahmet sevgilisi Büşra’yı çok sevdiği için, Büşra’nın kazandığı okulu tercih etmiştir. Oysa ki Ahmet’in puanı, çok daha iyi üniversitelerin aynı bölümüne de yetmektedir. Bu senaryoda da Ahmet büyük bir hata yapmıştır. Duyguları ile hareket etmiş ve sonrasında muhtemel bir pişmanlık yaşayacağı bir adım atmıştır.”

Tecrübeli İnsanları Dinleyin:

Daha önce üniversite öğrenimi görmüş yakınlarınızın söylemlerine kulak vermelisiniz. Direkt olarak duygularınızı ön planda tutarak tercihler yaparsanız, sonrasında üzülebilirsiniz.

Sevmediğiniz Bölümlerde Okumak:

Üniversite öğrenimi için, sizinle hiç alakası olmayan, sevmediğiniz bir bölüme giderseniz, sonrasında pişman olma ihtimaliniz de çok yüksek olur. Sonrasında bölüm değiştirmek, sizi zor bir döneme sokar ve zaman kaybıdır. En güzel yöntem, istediğiniz bölüme ilk etapta gitmek olacaktır.

Kendinizin Farkına Varın:

Her insanın sevdiği meslek farklı olabilir. Siz kendinizin farkına varın ve neyi iyi yapabileceğinizi düşünün. Zoraki olarak tercihler yapmamalısınız. Yeteneklerinizi iyi tespit edin ve bu doğrultuda ilerleyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ