22.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı sona erdi. Adaylar şimdi merakla sınav puanlarının nasıl hesaplanacağını, tüm detayları ile merak ediyor. Ankara Özel Okul internet eğitim haber sitesi olarak, sizlere bu durumu geniş bir şekilde açıklıyoruz.

Sınavlarda uygulanan farklı testler vardı. Bu testlere verdiğiniz tüm cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirilecek. Adayların, testlerin her biri için standart puanları hesaplanacak.

Adayların sınav sorularına verdiği cevaplar sonucunda, doğru ve yanlış sayıları belirlenecek.

Dört yanlış bir doğruyu götürecek ve adayların o testten aldığı ham puan belirlenecek.

Öğrencilerin ilgili testlerden aldıkları ham puanlar kullanılacak ve standart sapma hesaplanacak.

Sınav sonrası ÖSYM tarafından iptal edilen soru olursa, bu soru değerlendirme dışı bırakılacak ve tüm hesaplamalar buna göre yapılacak.

TYT’de standart puanlar, Temel Matematik veya Türkçe testinden en az 0,5 ham puan almaları ile hesaplanacak. Bu koşul dahilinde puan hesaplanacak.

AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ise, (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) şeklinde hesaplanacaktır.

A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ