19.09.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

YKS Sonrası Öğrencilere Nasıl Davranılmalıdır?

YKS Sonrası Öğrencilere Nasıl Davranılmalıdır?

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrası sonuçlar açıklandı. Adaylar şimdi tercih sürecine başlayacaklar. Çoğu adayın sınavı ailesinin ve kendisinin beklediği gibi geçmedi. Sınav sonuçları sonrası bazı adaylar üzüldü. Peki aileler bu durumda olan çocuklarına nasıl davranmalı?

ÖSYM Sınav Sonuç Açıklaması:

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, “30 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. 2018-YKS’ye ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiştir. 1 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavının Yabancı Dil Oturumunun İngilizce Testi’nde (2018-YKS YDT) yer alan 41 numaralı soru için doğru cevap olarak ilan edilen “C” olarak girilmiş doğru cevabının “D” olarak düzeltilmesine karar verilmiştir. Adaylar, sınav sonuçlarına 31 Temmuz 2018 tarihinde saat 00.01’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.” ifadeleri yer aldı.

Sınav Puanı Düşük Olan Adaya Nasıl Davranılmalı?

Öğrenciler, çok zorlu bir sınavdan çıktı. Bu süreç onlar açısından çok zorlayıcı oldu. Çoğu öğrenci YKS’yi hayatın sonu gibi görebilmekte. Ailelere bu konuda düşen en doğru davranış, çocuklarını desteklemek olmalı. Peki bu nasıl olacak?

Önemli Olan Mesleğinde İyi Olmak:

Çocuğunuza bir kişinin yaptığı meslekte en iyisi olması gerektiğini, böyle olursa hem kişinin çok mutlu olabileceğini hem de iyi paralar kazanabileceğinden bahsedin. Özellikle bu dönemde çocuklarınızın hassaslaşan duygularını yıpratan konuşmalardan kaçının.

Meslek Seçiminde Yardımcı Olun:

Çocuğunuza, aldığı puana göre mantıklı bir meslek seçimi konusunda yardımcı olun. Çocuğunuzun gideceği üniversiteye, onu kırmadan birlikte karar verin.

Kıyaslama Yapmayın:

Her ne sebeple olursa olsun, çocuğunuzu başka bireyler ile kıyaslamayın. Çocuğunuz bir bireydir ve üniversite sınavında gösterdiği başarı, hayata dair tek başarı kriteri değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ