06.03.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

YKS Sonuçları 31 Temmuz’da Açıklanacak

YKS Sonuçları 31 Temmuz’da Açıklanacak

2018 YKS Sınavının sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. YKS, AYT, YDT ve TYT sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Sınavdan alınan sonuçlara göre sıralamalar ve yüzdelik dilimler belli olacak. Üniversite Sınavına giren adaylar, aldıkları puana göre üniversite tercihlerini gerçekleştirecekler.

Sınav sonuçları açıklandığında, adaylar testlerden ayrı ayrı kaç doğru kaç yanlış yaptıklarını, TYT puanlarını ve puanlarına göre başarı sıralarını, AYT ya da YDT sınavlarına girdilerse, bu sınavlara ait puanlarını ve başarı sıralarını, ortaöğretim başarı puanlarını (OBP) ve yerleştirme puanları ile başarı sıralarını görebilecekler.

Adaylar Sonuçlarını Nereden Öğrenecek?

31 Temmuz tarihinde adaylar, ÖSYM’nin ais yani aday işlemleri sistemi sayfasından sonuçlarını öğrenebilecekler. YKS adayları şimdi heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyorlar. YKS sıralamalarını merak eden adaylar bu konu ile ilgili araştırmalar yapıyorlar. Adaylar tercihlerini 7 – 14 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar.

YKS’de 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi yani TYT, sınava katılan tüm adaylar için zorunlu olarak gerçekleştirildi. YKS’de 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT’ye ise sadece katılmak isteyen adaylar giriş yaptı.

Sınav Sonuçları Nasıl Hesaplanır?

Adayların, testlere verdikleri doğru yanlış cevap sayısına göre netleri belirlenecek. Yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılacak. Yani dört yanlış bir doğruyu götürecek. Son sınıfta olan adayların, ilgili sınav testinden aldıkları ham puanlar kullanılacak ve o testin standart sapması belirlenecek.

A-TYT puanı, kendi içerisinde hesaplanacak. Hesaplama en küçüğü 100 en büyüğü 500 olarak yapılacak. Sonuçta da TYT puanı ortaya çıkacak.

Eğitime dair tüm gelişmeleri, üniversite sınavı ile ilgili yapılan tüm açıklamaları sizlerle paylaşacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ