23.10.2021
Ankara'da Özel Okullar ve Kolejler

YKS’ye Kimler Girebilecek?

YKS’ye Kimler Girebilecek?

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavına çok az bir süre kaldı. Peki YKS’ye kimler girebilecek? Bu durum hakkındaki koşullar ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Yükseköğretime alınacak olan tüm adaylar, 2018 YKS’ye başvuru yaptılar. Bu durum zorunlu bir durumdu. Merkezi yerleştirme ya da ilgili kurumlarca yapılacak olan özel yetenek sınavı sonucu alımı yapılacak adaylar da YKS’ye başvuru yaptılar.

TYT Zorunlu

YKS’ye başvuran tüm adaylar, zorunlu olarak Temel Yeterlilik Testine (TYT) girecekler. Diğer oturumlar ise isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek.

YKS’ye Kimler Girecek?

2017 – 2018 eğitim öğretim yılında, liselerin ya da dengi okulların son sınıflarında eğitim gören öğrenciler, YKS’ye girebilecekler. Yine ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, sınava girebilecekler. Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olan yani mezun olan kişiler de sınava girebilecek.

Aday ortaöğretim eğitimini yurt dışında tamamlamış olsa dahi, yukarıdaki paragrafta bulunan durumlardan birisine uyması, sınava girebilmesi için yeterli.

Şu ana kadar yazan şartlara uymayan, yabancı uyruklu kişiler de sınava girebilecek fakat, bu kişiler, tercih süreci başlamadan TC vatandaşı olmalıdırlar. Yoksa bu kişiler, 018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilemez.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için, ÖSYM’nin resmi web sitesinden, 2018 YKS Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ